Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

RCC Archives, Special Collections, and College History

The Archives Collection includes manuscripts, records, publications, photographs, art, and memorabilia related to the history of the institution.

Retirees

Randolph Community College values and recognizes the years of dedicated service to the College by its retired full-time faculty and staff and by its full-time faculty and staff who passed away during their employment with the College. The extraordinary commitment of these individuals to educational excellence has enabled Randolph Community College to be successful in changing the lives of the students these individuals served.

Listed below is the name of each full-time employee who has retired from the College through 2019, as well as his/her title upon retirement and years of full-time service.

*Deceased

*Erman S. Cox

Coordinator, Equipment and Plant
1962-1976

Erman S. Cox

*Harold R. Culnon

Instructor, Welding
1968-1977

Harold R. Culnon

*Mabel C. Edmonds

Campus Food Services Staff
1976-1981

Mabel C. Edmonds

*James D. Bullard

Director, Academic and Recreation Extension
1967-1981

James D. Bullard

*Nan B. Cummings

Supervisor/Instructor, Practical Nurse Education
1971-1981

Nan B. Cummings

*Janetta K. Wright

Library Technical Assistant
1971-1983

Janetta K. Wright

*Willis Honeycutt

Instructor, Floral Design
1971-1984

Willis Honeycutt

*C. Hubert Causey

Dept. Chair, Power Mechanics/Instructor, Machinist
1965-1986

C. Hubert Causey

*Charles A. James

Housekeeping Staff
1980-1986

No Picture

*Dorothy A. Snyder

Instructor, English
1976-1987

Dorothy A. Snyder

*Norman K. Hennessee

Instructor, Drafting
1970-1987

Norman K. Hennessee

*Merton H. Branson

President (1964-1988)
1962-1988

Merton H. Branson

*Charles H. Welborn

Coordinator of Housekeeping
1977-1988

Charles H. Welborn

Dorothy L. Carter

Dean of Instructional Affairs
1972-1989

Dorothy L. Carter

*Frances H. Cripps

Campus Food Services Staff
1981-1989

Frances H. Cripps

*Evelyn G. Durham

Dept. Chair/Instructor, Business Education
1967-1990

Evelyn G. Durham

William T. Baldwin Jr.

Instructor, Individualized Instruction Center
1969-1990

William T. Baldwin Jr.

*James H. Presnell

Housekeeping Staff
1985-1990

James H. Presnell

*M. William Baggett

Instructor, Industrial Electricity
1981-1990

M. William Baggett

*Gilbert E. Jones

Instructor, Photography
1976-1991

Gilbert E. Jones

*Robert W. Johnson

Instructor, Automotive Body Repair
1979-1991

Robert W. Johnson

Frances S. Moffitt

Co-Director, Learning Skills Programs
1977-1991

Frances S. Moffitt

*Eugene B. Hicks

Dept. Chair/Instructor, Electronics
1973-1993

Eugene B. Hicks

Albert S. Johnson

Housekeeping Staff
1988-1993

No Picture

*Cecil P. Allen

Instructor, Photofinishing
1974-1994

Cecil P. Allen

*Dr. John L. Roberson

Dean of Student Development
1962-1994

Dr. John L. Roberson

*Lee J. Jordan Jr.

Instructor, Business Technology
1970-1994

Lee J. Jordan Jr.

*Nash M. Rush

Assistant Supervisor, Equipment and Plant
1978-1994

Nash M. Rush

*Edith M. Trogdon

Campus Store Assistant
1989-1994

Edith M. Trogdon

Mildred C. Sawyer

Instructor, English
1987-1995

Mildred C. Sawyer

 

*Robert H. Lindley

Dept. Chair/Instructor, Electronics-Mathematics
1977-1995

Robert H. Lindley

*Carl L. Zeigler

Coordinator/Instructor, Learning Skills Programs
1966-1995

Carl L. Zeigler

*William A. Johnston

Maintenance Supervisor
1971-1996

William A. Johnston

*Shirley K. Jones

Purchasing and Receiving Agent/Equipment Coordinator
1974-1996

Shirley K. Jones

Frank A. Montgomery III

Instructor, Mathematics/Physics
1969-1996

Frank A. Montgomery III

Moir L. Cahill

Instructor, Business Technology
1972-1996

Moir L. Cahill

Peggy O. Hinshaw

Executive Secretary to Dean, Administrative Services
1972-1997

Peggy O. Hinshaw

Joe R. Covington Jr.

Instructor, Advertising and Graphic Design
1970-1998

Joe R. Covington Jr.

O’Dene S. Suggs

Executive Secretary to Dean, Student Development/Admissions Officer
1972-1998

O'Dene S. Suggs

Dr. Wayne C. Eller

Vice President for Continuing Education
1984-1998

Dr. Wayne C. Eller

Betsy A. Kinney

Secretary, Learning Skills Programs
1969-1998

Betsy A. Kinney

*Dr. W. Allan Edwards

Vice President
1965-1998

Dr. W. Allan Edwards

Joyce P. Harrington

Instructor, English
1972-1998

Joyce P. Harrington

Mary S. Wood

Administrative Assistant to Vice President
1966-1998

Mary S. Wood

*Armenta L. Hedgecock

Housekeeping Staff
1989-1998

No Picture

Robert E. Foy Jr.

Director of Computer Services
1983-1999

Robert E. Foy Jr.

Doris B. Smith

Campus Food Services Manager
1976-1999

Doris B. Smith

P. Michael Seuberling

Instructor, Criminal Justice Technology
1990-1999

P. Michael Seuberling

Lenton T. Slack

Instructor, Interior Design
1971-1999

Lenton Slack

Paul D. Rudd

Vice President of Student Services
1995-1999

Paul D. Rudd

*Dr. Larry K. Linker

President (1988-2000)
Interim President (2006)
1963-2000

Dr. Larry K. Linker

*A. Wayne Hayes

Maintenance Staff
1981-2000

A. Wayne Hayes

Sue M. Newlin

Payroll Clerk
1964-1965, 1966-2000

Sue M. Newlin

Robert A. Heist Jr.

Dept. Chair/Instructor, Photographic Technology
1969-2000

Robert A. Heist Jr.

Glenda C. Mickey

Switchboard-Receptionist, Secretary
1981-2000

Glenda C. Mickey

Margaret W. Willett

Instructor, Business Technology
1986-2001

Margaret W. Willett

Lucille D. Barrington

Instructor, Associate Degree Nursing
1987-2001

Lucille D. Barrington

Mamie S. Maness

Director of Financial Services
1974-2001, 2006-2007

Mamie S. Maness

Nancy B. Hinshaw

Accounting Clerk
1984-2001

Nancy B. Hinshaw

Ermeta S. Robbins

Housekeeping Staff
1987-2001

No Picture

 

Ruby W. Perryman

Library Technical Assistant
1985-2002

Ruby W. Perryman

*Henry Harsch

Dept. Chair, Art & Design
Instructor, Advertising & Graphic Design
1968-2002

Henry Harsch

L. Cliff Norris

Instructor, Interior Design
1976-2002

L. Cliff Norris

Max R. Cheek

Housekeeping Staff/Third Shift Coordinator
1987-2002

No Picture

Tressie M. Hunt

Campus Store Assistant
1987-2003

Tressie M. Hunt

Charles L. Johnson Jr.

Dept. Chair, Art & Design
Program Head/Instructor, Interior Design
1977-2003

Charles L. Johnson Jr.

*Harvey R. Shaw

Housekeeping Staff
1982-2004

Harvey R. Shaw

Patsyanna B. Barker

Coordinator, Adult High School/GED
1977-2005

Patsyanna B. Barker

Frances A. McGee

Campus Store Assistant
1973-2005

Frances A. McGee

Clara A. Barracato

Secretary of Extension/Archdale Campus
1999-2005

Clara Barracato

Ronald W. Bushnell

Student Services Counselor
1986-2005

Ronald W. Bushnell

Gary W. Shore

Maintenance Staff, Archdale Campus
1991-2006

Gary W. Shore

Carol M. Elmore

Interim Dean of Student Services
1986-2006

Carol M. Elmore

Robert J. Bailey

Maintenance Technician
2001-2007

Robert J. Bailey

P. Lynn Tesh

Dept. Chair, Health Occupations
Instructor, Associate Degree Nursing
1981-2007

P. Lynn Tesh

Brenda B. Hall

Records Technician II
1988-2000, 2002-2007

Brenda B. Hall

Artie P. Phillips

Secretary to Director of Admissions/Registrar
1988-2007

Artie P. Phillips

*James N. Geter

Housekeeping Staff
1993-2007

James N. Geter

Mary S. Morgan

Career and Retention Counselor
1973-2008

Mary S. Morgan

Dr. Rebekah H. Megerian

Dean of Basic Skills
1980-2008

Dr. Rebekah H. Megerian

Dr. Phyllis E. Helms

Vice President for Instructional Services
1983-2008

Dr. Phyllis E. Helms

Donald N. Childers

Dean of Business and Industry Services
1973-2008

Donald N. Childers

Gerald T. Hampton

Program Head/Instructor, Interior Design
1987-2008

Gerald T. Hampton

*Marie J. Bahr

Coordinator, English as a Second Language
1992-2008

Marie J. Bahr

Iris T. Simpkins

Switchboard Receptionist/Secretary
1989-2008

Iris T. Simpkins

M. Elizabeth Brooks

Housekeeping Staff
1993-2009

M. Elizabeth Brooks

Dr. Ralphael L. Brown

Program Head/Instructor, Business Administration
1993-2009

Dr. Ralphael L. Brown

Betty M. Peoples

Duplicating/Mail Room Clerk
1979-2009

Betty M. Peoples

Jimmy B. Voncannon Sr.

Housekeeping Staff
1999-2009

No Picture 

Ann M. Rankin

Coordinator/Instructor, Distance Education
2001-2009

Ann M. Rankin

 

Clarice D. Crotts

Director of Records/Registrar, Continuing Education
1976-2009

Clarice D. Crotts

Dr. Melinda H. Lamb

Instructor, English
1981-1983, 1992-2009

Dr. Melinda H. Lamb

Clarence E. Goodman

Housekeeping Staff
1990-2009

Clarence E. Goodman

*Linda S. King

Coordinator/Instructor, Basic Skills
1988-2009

Linda S. King

*Janett C. Boles

Coordinator, Adult Basic Education/GED Examiner
1996-2009

Janett C. Boles

Kenneth R. Miller

Maintenance Staff/Painter
1987-2009

Kenneth R. Miller

Jane T. Lisk

Instructor, Developmental Reading
1995-2009

Jane T. Lisk

Nettie H. Guy

Director/Instructor, Associate Degree Nursing
2008-2010

Nettie H. Guy

Lewis W. Edwards

Instructor, History/Coordinator
Pottery, CSR & Building Trades
1983-2010

Lewis W. Edwards

Jerry L. Simpson

Vice President for Student Services
1985-1990, 2007-2010

Jerry L. Simpson

Joyce M. Branch

Student Services Counselor
Coordinator, Students with Disabilities
2000-2010

Joyce M. Branch

Kalora C. Temple

Program Director/Instructor
Healthcare Management Technology
2001-2006, 2007-2010

Kalora C. Temple

Gregory T. Stewart

Division Chair, Commercial and Artistic Production
Instructor, Photographic Technology
1981-2011

Gregory T. Stewart

Ashley S. Fetner

Instructor, Photographic Technology
2002-2011

Ashley S. Fetner

Jackie L. Beane

Housekeeping Staff
2002-2011

Jackie L. Beane

Carol J. Howard

Program Director/Instructor, Radiography
2003-2011

Carol J. Howard

Diane O. Howdeshell

Writing Across the Curriculum Specialist
2010-2011

Diane O. Howdeshell

Rhonda S. Winters

Dean of Archdale Center
1988-2011

Rhonda S. Winters

Janice W. Hancock

Director of Auxiliary Services
1980-2011

Janice W. Hancock

Grover F. Yancey

Student Services Counselor
1997-2011

Grover F. Yancey

Deborah A. Christenberry

Instructor, Computer Information Technology
1989-2012

Deborah A. Christenberry

*Lonnie R. Hamm

Director of Small Business Center
2004-2012

Lonnie R. Hamm

Wanda C. Brown

Executive Assistant to the President and Board of Trustees
1982-2013

Wanda C. Brown

Marie S. Miller

Administrative Assistant, President’s Office
2004-2013

Marie S. Miller

Susan V. Milner

Associate Vice President for Institutional Advancement
2004-2013

Susan V. Milner

*M. Sue Lucas

Housekeeping Staff
1991-2013

M. Sue Lucas

Barbara R. Saunders

Housekeeping Staff
1999-2002, 2006-2013

Barbara Saunders

Amy A. Brantley

Division Chair, Business and Commercial Arts
1981-2014

Amy A. Brantley

P. Irene Townsend

Instructor, Photographic Technology
1995-2014

No Picture

Bonnie E. Columbia

Library Assistant
2006-2014

Bonnie E. Columbia

 

A. Sue Shelton

Department Head, Mathematics
2006-2014

A. Sue Shelton

Rebecca H. Dickerson

Assistant to the Associate Vice President for Institutional Advancement
2012-2014

Rebecca H. Dickerson

Janice S. Craven

Housekeeping Staff
2000-2014

Janice

Arlene H. Phillips

Technical Services Assistant
1992-2015

Arlene H. Phillips

Deborah P. Bowman

Curriculum Specialist
2001-2015

Deborah P. Bowman

Glenda C. Martin

Lab Manager, Photographic Technology
1989-2015

Glenda C. Martin

*David M. Heskett

Instructor, English/Reading
1987-2015

David M. Heskett

H. Carol Nunn

Administrative Assistant for the Director of the Archdale Center
1991-2015

H. Carol Nunn

Charles A. Egerton

Department Head, Photographic Technology
1990-2015

Charles A. Egerton

A. Elaine Cox

Purchasing Technician I-Requisitions/Purchase Orders/Leases
2000-2015

A. Elaine Cox

Jane R. Allen

Purchasing Technician I-Receiving and Fixed Assets
2001-2015

Jane R. Allen

Amy C. Phillips

Coordinator/Instructor, Nursing Assistant
2004-2015

Amy C. Phillips

Pamela H. Freeze

Coordinator/Instructor of Employability Success
1985-1989, 1997-2016

Pamela H. Freeze

Paul G. Goins

Director of Emergency Services Training Center & BLET
2010-2016

Paul G. Goins

Randy L. Owens

Department Head, Welding
2015-2016

Randy L. Owens

Rita A. Boling

Compensatory Education Assistant
1993-2017

Rita A. Boling

Mitchell L. Kiser

Division Chair, Industrial, Engineering and Transportation Division
1986-2017

Mtichell L. Kiser

*Waymon C. Martin

Department Head, Business Administration
2001-2017

Waymon C. Martin

Sharon P. Reynolds

Purchasing Agent
1999-2018

Sharon P. Reynolds

Dr. Nancy Y. McCurry

Instructor, Early Childhood Education
1999-2018

Dr. Nancy Y. McCurry

Susan L. Shaw

Instructor, Advertising & Graphic Design
1998-2018

No Picture

Mary Ann Smith

Admissions Specialist
2007-2018

Mary Ann Smith

Richard A. Rich

Housekeeping
1990-2018

Richard A. Rich

Joyce B. Wolford

Director of RCC Foundation Operations
1985-2018

Joyce B. Wolford

Cathy D. Hefferin

Assistant Director of Marketing for Public Information
1990-2004, 2006-2018

Cathy D. Hefferin

R. Keith Poe

Housekeeping Staff
1998-2018

R. Keith Poe

Keith H. Bunting

Mechatronics Engineering Technology Instructor
1990-2019

Keith H. Bunting

Dan R. Moore

Collision Repair & Refinishing Technology Department Head
2000-2019

Dan R. Moore

Susan I. Rice

Director of Financial Services/Controller
2006-2019

Susan I. Rice

Kenneth D. Kinley

Assistant Director of Facilities
1979-2019

Kenneth D. Kinley

 

Malinda A. Jennings

Library Technology Assistant
1997-2020

Malinda A. Jennings

Susie Scott

Director of Student Success Counseling
2006-2020

Susie Scott

Steven R. Roberts

Housekeeping Staff/Floor Maintenance
2009-2020

Steven R. Roberts

Rose T. Chilson

Assistant to the Vice President for Student Services
1995-2021

Rose T. Chilson

Lynn P. Brady

Administrative Assistant to the Director of Enrollment
2007-2021

Lynn P. Brady

Jerry W. Summey

Housekeeping Staff
2015-2021

Jerry W. Summey

Melissa J. Earliwine

Developmental Mathematics Instructor
2004-2021

Melissa J. Earliwine

Deborah S. Luck

Dean of Library Services

1988-2021

Deborah S. Luck

Pam W. Pollard

Technical Services Assistant

2005-2021

Pam W. Pollard

Deana Bauer

Assistant Controller

2008 - 2021

Deana Bauer

 

In Memoriam

The following full-time employees passed away while still employed at the College. 

*Jerry M. Howell

Instructor, Photography
1970-1990

Jerry M. Howell

*Nancy J. Shanas

Secretary, Extension
1985-1991

Nancy J. Shanas

*James R. Hanson

Instructor, Automotive Technology
1975-1994

James R. Hanson

*George E. Tonkin

Director of Special Services
1975-2001

George E. Tonkin

*Teresa L. Crenshaw

Instructor, Early Childhood Associate
2001-2005

Teresa L. Crenshaw

*Lequita L. Ingold

Administrative Assistant for Personnel
1997-2006

Lequita L. Ingold

*Larry M. Stone

Instructor, Psychology
2010-2014

Larry M. Stone

*Colonel Fred W. Rutledge II

Coordinator/Instructor, Basic Law Enforcement Training
2016-2020

Colonel Fred W. Rutledge II

*Dr. Donna Perry

Division Chair, Science, Math, & Creative Sciences

2003-2021

Dr. Donna Perry